Studenci UTW w NML w czwartek, 24 października 2024 r. zrealizowali spacerem 3-godzinne zajęcia terenowe w Kurzętniku na trasie z Góry Zamkowej (144 m n.p.m.) – przez doliny Świętego Gaju Pruskiego.
Na kilkunastu stanowiskach obserwacyjnych na trasie przejścia, doświadczyli
naukowej interpretacji zjawisk przyrodniczych i gospodarczych, ich tempa ewolucji w okresie postglacjalnym i ostatnich 50-ciu latach XX/XXI wieku w siedliskach ekologicznych pradolinnego Przełomu Lubawskiego Drwęcy, ostróg wysoczyznowych oraz stoków i dolin erozyjno-denudacyjnych Ciemnika. Oceniano też formy antropopresji, ich przyczyny oraz zalety i wady. Ze względu na limity tej notatki nie zamieszczamy kilkudziesięciu stron tekstu i fotografii.
W obserwacjach terenowych i dyskusjach na punktach widokowych aktywny udział wzięli: Czarnecka Krystyna, Donat Małgorzata, Falkowska Jadwiga, Geżyńska Teresa, Geżyński Zbigniew, Glock Łucja, Golder Bernard, Gorczyńska Brygida, Góralska Barbara, Jankowska Krystyna, Jaworowska Irena, Jaworowski Marian, Matyja Henryk, Matyja Łucja, Sargalska Wiesława, Siemianowska Renata,
Światła Irena i Wójcik Halina.
Ze względu na autentyczne zainteresowanie naukowo-poznawczą interpretacją, prowadzący zajęcia Bogdan Siemianowski proponuje drugi wyjazd na trasę, przez sezonowo-zmienny krajobraz, w maju 2025 r.
BOGDAN SIEMIANOWSKI