W dniu 7 stycznia 2023 roku zorganizowaliśmy międzypokoleniowe spotkanie w ramach projektu o tematyce mokradłowej. W w/w spotkaniu wzięło udział 50 uczestników w tym 25 uczniów Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Filomatów Nowomiejskich wraz z nauczycielką biologii i przyrody, oraz 25 słuchaczy UTW głównie z grupy przyrodniczo-ekologicznej ze swoim wykładowcą.
Spotkanie otworzył koordynator projekt pan Lech Bober, który przywitał zgromadzonych uczestników zajęć.
W pierwszej części zajęć wykład wprowadzający wygłosił Adam Olszewski, wykładowca w UTW, który omówił podstawowe pojęcia związane z tematyką spotkania. Takie jak mokradła, bioróżnorodność torowiska, rola mokradeł, ich rozmieszczenie na terenie kraju oraz najbliższym otoczeniu.
W drugiej części spotkania koordynator przedstawił cele projektu, działania, terminarz, dodatkowe działania w projekcie, finansowanie projektu z funduszy norweskich, partnerów projektu oraz współpracujące fundacje np. Fundacja Ziemia i Ludzie. Szczególną uwagę zwrócono na terminarz realizacji poszczególnych zadań w projekcie.
Inauguracja projektu odbyła się na 2 dniowym spotkaniu w dniach 13 i 14 czerwca 2022r. w Górze Kalwarii (sprawozdanie z inauguracji w załączniku)
W naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Mieście Lubawskim inauguracja projektu odbyła się na początku października 2022 wraz z rozpoczęciem zajęć po przerwie wakacyjnej. Na inauguracji byli obecni słuchacze UTW zainteresowani problematyką ekologiczną oraz Zarząd UTW. Przedstawiono sprawozdanie ekoanimatorów biorących udział w Konferencji Inauguracyjnej Grażyny Gawińskiej i Lecha Bobera. Przedstawiono również najbliższe działania w projekcie. Adam Olszewski przedstawił wykład na temat „ Rola mokradeł w ukształtowaniu klimatu oraz bioróżnorodność w naszym kraju”
Z okazji dnia mokradeł 2.02.2023r. zaplanowaliśmy wykład p.dyr. Aleksandry Krzysztoń – Rzodkiewicz Regionalnego konserwatora przyrody w Olsztynie na który zaprosiliśmy oprócz naszych słuchaczy UTW, młodzież licealną z Liceum Ogólnokształcącego im. CK Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. Następnymi działaniami w ramach projektu będzie uczestnictwo w kampanii „Ekopokolenia adaptują mokradłą” polegającym na wyborze mokradła, zapoznanie się z nim, jego ochroną we współpracy z młodzieżą, lokalną społecznością i władzami samorządowymi. Przygotowanie filmu (prezentacji) przedstawiający lokalny obszar wodno – błotny który przedstawiony będzie na podsumowaniu projektu w czerwcu 2023r.
Należy podkreślić, że zajęcia z dziećmi w dniu 17.01 spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze stronu słuchaczy UTW jak i uczniów Szkoły nr. 3 Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne oraz upominki w postaci pierników z logo projektu przygotowanych specjalnie na tą okazje. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały krzyżówkę o tematyce ekologicznej. Umówiliśmy się na kolejne działania w projekcie „Mokradła= woda, życie, klimat”
Koordynator projektu
Lech Bober